20 Kasım 2008 Perşembe

İZMİR YOLCULUĞU

Geçen hafta sonu İzmir de bulunan arkadaşlarımın ziyaretine gittim. Uzun bir aradan sonra İzmir'e gitmem sebebi ile oldukça değişik ve güzel günler yaşadım.


Kendi arabam ile İzmir yolunda giderken bu köprünün yanına geldiğimde yol yapımında görev yapan görevli tarafından durduruldum. Benden önce gelmiş olan araçlar da durdurulmuştu, 20 veya 25 kadar araç önümde duruyordu. Görevliden öğrendiğime göre en az yarım saat burada beklememiz gerekiyormuş, yol yapımı devam ettiği için kayalık bir bölgeyi açmak için patlatma yapılacağını söylemesi üzerine zorunlu mola verdim.


Araçtan inerek çevredeki güzellikleri fotoğrafladım.


Yukarıda görülen fotoğrafta beklememize konu olan patlatma anı, büyük bir gürültü ve her taraf toz duman oldu. Daha sonra yol temizlendi 40-45 dakikalık zorunlu moladan sonra yolumuza devam ettik.
İzmir'e gideceğimizi İzmir'de arıcılık yapan internetten tanıştığımız Uğur KIRAN arkadaşımıza da MSN den görüşürken bildirmiştik. Bu hafta önümüzdeki hafta derken nihayet başardım. Öyle ki İzmir'de bulunan arkadaşlar geleceğimizden ümidi kesmişler. Beni karşılarında görünce onlara güzel bir sürpriz oldu. Geldiğimi telefonla arıcı arkadaşımız Uğur KIRAN a bildirdim ve yarın buluşmak üzere sözleştik. Ertesi gün Uğur Bey le buluşma yerine ve daha sonra birlikte doğru arılığın yolunu tuttuk. Yukarı da ve aşağıda görülen arılıkta bulunan arı evinin yapımını tek başına kendisi yapmış. İncelediğimde çok güzel bir iş çıkarttığı ortada,Arılıktaki evin içeriden görünüşü, burada her şey düşünülerek tam bir arıcıya cevap verecek şekilde tasarlanmış ve yapılmış.


Kabarmış petekler mavi naylon büyük poşetlere konulmuş önümüzdeki sene kullanılmak üzere saklanıyor. Kabartılmış petekler naylon torbalara konmadan önce Buzdolabında (dipfiriz) de bekletilmiş.


Isıtmada kullanılmak üzere elektrikli radyötör.


Girişte ise nerede ise tam donanımlı bir mutfak, olarak inşa edilmiş. Küçük bir ailenin yaşantısını sürdürebilecek durumda yapılmış.
ARILIKTAN GÖRÜNTÜLER
Arılıkta bulunan su deposu, yanyana alttan borular ile birbirine bağlanmış variller, en baştakine musluk bağlanarak depo olarak kullanılmış. Yeni dikilmiş olan zeytin ağaçlarının sulanmasında kullanılmış.

Arılığa geldiğimizi gören Uğur Bey'in arılık komşuları da geldiler. Koyu bir arıcılık sohbeti başladı laf lafı açıyor konu dan konuya geçildi.Aşağıda resimde görülen kovanların altındaki sehbalar güzel olmuş diye konuşurken arılık konşularından arıcılık ile uğraşan Mehmet ağabey sehbaların çok yüksek olduğundan şikayet ediyordu. Benim bulunduğum bölgeye göre çok güzel fakat daha sonradan anlattı; Burada rüzgarların çok sert estiğini kovanların biraz daha aşağıda olması gerektiğini anlattı. Bu arada bir şey daha öğrenmiş oldum. Ben çünkü kendi yöreme göre değerlendirmiştim burada bir konuyu da tekrar etmekte fayda görüyorum arıcılık her yerde aynı şekilde yapılması mümkün değil. Her arıcı kendi yöresinin iklimi hava şartlarını çok iyi değerlendirmeli ve ona göre yaptığı işlemleri kayıt altına almalı ve ona göre davranmalı. Genelde yapılanlar aynı olsa da zamanları farklı olması sebebiyle arıcı yapacağı işlemleri ona göre plan ve proğram dahilinde yapmalı.


Arıcılık hastalık, arılık uzak olunca Uğur arkadaşımız da balkonuna arı kovanı getirmiş. Bizim Anadolu'da kış şartları hüküm sürerken İzmir sıcak, bahar havasında arıllar çalışmalarını sürdürüyor. Arılıkta kontrol ettiğimiz kovanlarda anaarı yumurtlamaya devam ediyor. Bizim arılarımız yumurtayı keseli nerede ise bir ay oluyor. Hava şartlarından olsa gerek İzmir'e yavrulama süreci kış mevsiminde de devam ediyor. Arılar polen taşıyorlar.

Yukarıda görülen bu oyuk yabani bir hayvan tarafından açılmış incelediğimde burası bir sarıca arı veya eşek arısı yuvası olduğunu anladım. Anladım ki sarıcaarıların da düşmanı varmış ne güzel bu olaya sevinmemek elde değil yuvayı bulan bu hayvan bu yukarıda görülen oyuğu açarak petekleri dışarıya çıkarmış arıları da öldürmüş sanırım sadece boş peteklere rastladık. Resmin üzerine tıklayıp büyütüldüğü zaman durum daha net olarak görülebiliyor.
Arılık çevresinde bulunan hayıt bitkileri havaların kurak gitmesindan çiçek açamadan kurumuş.


Zeytin fidanları şu an saksıdalar toprakla kavuşacağı günü bekliyorlar.RÜYA VADİSİ YEDİ GÖLLER


Yedi göller de arkadaşım Kazım ile çekilmiş fotoğraf.


İzmir denince akla ilk gelen deniz ve deniz kıyısında çekilen manzaralar. Ben biraz değişiklik yaptım İzmir'in Buca ilçesinde denizden uzak bu güzel ilçenin güzelliklerini yayınladım.
Yeğenim Koray yedi göller manzarası ile.


Deniz manzaralarını da unutmadım tabi limandan çekilmiş deniz manzarası.


Netice olarak çok güzel dört gün yaşadım. Dostluk arkadaşlık çok güzel bir şey, bunun değeri hiç bir şeyle ölçülmez. Yanlız burada yazmadan geçemeyeceğim. İnternetin faydaları işte bu, internetten ve blogundan tanıdığın Uğur KIRAN İzmir seyahatım boyunca göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Arıcı olduğuma inanın mutlu oldum. Daha önceden hiç tanışmadığımız halde ilk karşılaşmamızda konu arıcılık olunca sanki çok önceden tanışıyormuşuz gibiydik. Arıcılık sayesinde çok iyi bir dost kazandığım inancındayım.

5 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Allah dostluğunuzu arttırsın Bünyamin bey,tüm arkadaşların bu şekilde bilgi paylşımı yapması ,dostluklar kurması dileğimiz.Hayırlı günler.

muratakın dedi ki...

Bünyamin Bey:
Dost kazandığına inanıyorum deyince bir atasözü aklıma geldi.

Sen dost kazanmaya bak düşmanı anan bile doğurur.

Saygılar.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Bünyamin abi,bir çırpıda okuduğum izmir seyahati hakkında yazından sonra şunu anladım ki iyiki hayatımızda arılar var,ben bu işe başlarken arıcılığın damarlarıma kadar girebileceğini ve hepsi birbirinden değerli güzel insanlarla tanışacağımı hiç düşünmemiştim bile.
İkinci konu ise her ne kadar internet aracılığı ile bilgi paylaşımında bulunan üstatlarımızdan faydalansakta şahsınızın bilfiil teftişi ve mevcut durumu gözlemleyerek tavsiyelerde bulunması benim gibi bu işin emekleme devresinde olan biri için çok daha önem arzeden bir ziyaret oldu.
Sizin fotoğraf makinasıda hakkını vermek gerekise oldukça kalite resimler alıyor, bunuda itiraf edeyim.
Arıcılık konusunda böylesine olumlu geçen ziyaretiniz için sonsuz teşekkürler.İlk fırsatta bir başka ziyaretinizde inşallah tekrar görüşmek üzere.Saygılar.

mahmudiyearicilik dedi ki...

İlhami bey iyi dileklerine katılmamak elde değil.
Murat hocam Atalarımız doğru söylemişler. Her söylenen sözde çok ders var. Yeterki anlamasını ve almasını bilene.
Uğur Bey teftiş değil bilgi paylaşımı diyelim, ben de bu geziden çok şeyler öğrendim. Yapılan bu işte herkesin bir katkısı olabilir diye düşünüyorum yeterki arkadaşlık dostluk birliktelik olsun. Herkes kendi fikirlerini bilgilerini paylaşabilsin.

SAYGILAR

Kozlu Ziraat Pazarlama dedi ki...

merhaba Bünyamin kardeşim
çok güzel bir gezi ve çok güzel resimlemeler yaptın.
Bu arada uğur kardeşimide tebrik ediyorum. Gerçekten süper çok güzel tertip ve düzen vermiş. Hele evi, eh ancak o kadar olur. Güle güle otursun .
Sulama depoları da hakeza bir askeriye ciddiyetiyle konulmuş.
Yanlız petekleri bundan sonra korumak için fazla zorlanmıyacağımızın müjdesini vermek isterim. Senede bir ilaçlamayla hem arılarda ve hemde alındıktan sonra mum güvesinden koruma altına alacak organik ilaç üretilmek üzere. Seneye tamam ve kullanabileceğız diyorum.
Size ve bir vesileyle uğur kardeşime karaelmas diyarından sevgi ve selamlar gönderiyorum...