21 Şubat 2009 Cumartesi

Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU

Bilecik Bozüyük Halk Eğitim Merkezinin önü yoğun bir kalabalık ve içeride de ise tatlı bir telaş vardı. Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU'nun Halk Eğitim Merkezi Salonunda Arıcılık üzerine vereceği semineri duyan Bilecik ilimizdeki, ilçelerindeki ve köylerindeki arıcılar Bozüyük ilçemize gelmişler. Bende saban erken saatte hareket ederek bilinen yerde Hocamızı dinlemek için gittim.


Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU Hocamızın Bozüyük ilçesinde arıcılık üzerine seminer düzenlemsi için üstün gayret sarfeden Saadettin ENGİN Bey ve Trakyada arıcılık yapan Murat AKIN Hocamız ve Eskişehirde arıcılık yapan Yalçın TOKER Bey.Murat AKIN hocamız Trakya' dan gelerek Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU Hocamıza asistanlık yaptı. Seminerden önce tüm hazırlıklar bir aksaklığa meydan vermemek için, yeniden kontrol edildi. Hazırlıklar tamamlandı.
Seminerin açılış konuşması Saadettin ENGİN Bey tarafından yapıldı.Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU kürsüye geldiğinde solon tamamen dolmuştu. Herkes pür dikkat Hocamızın anlattığı konuları dinliyordu.Yapılan organizasyona katılımın yüksek düzeyde olması sevindirici idi. Arıcı arkadaşlar kafalarına takılan tüm soruları Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU'na sorarak birinci ağızdan cevaplarını aldılar. İnternet ortamındaki bilgiler de gündeme geldi. Bu konuda da Sayın DOĞAROĞLU sorulan sorulara bilim adamı olarak gerekli açıklamalarda bulundu.

Bilecik'te arıcılık yapan Arif UYSAL VE arkadaşları verilen aradan istifade Sayın DOĞAROĞLU hocamızla sohbet ediyor.


Seminer arasında verilen mola da ise arıcı arkadaşlar Sayın Prof Dr.Muhsin DOĞAROLU hocamıza kendisi tarafından yazılmış olan MODERN ARICILIK TEKNİKLERİ adlı kitabını imzaladılar. Kuyruk uzadı neredeyse imza gününe döndü.


Kuyruk uzayıp imza gününe dönmesinin bur sebi de Sayın Prof Dr.Muhsin DOĞAROĞLU Hocamızın çok sıcak kanlı ve alçakgönüllü bir insan olması ve yanına gelen tüm arıcılarla ayrı ayrı aynı ilgi ile ilgilenip onların sormuş olduğu soruları da cevapladı. Arıcı arkadaşlarımız da bir dakikayı bile boş geçirmediler. Dinlenmek için verilen molalar da yine arıcılık sohbetleri ile değerlendirildi.
Verilen Molada organizasyon tarafından verilen ikramlar vardı. Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanımız Yusuf ÇENGEL ve Eskişehir'den gelen arıcı arkadaşlarla onlar da molayı değerlendiriyor.


ESAYBİR Başkanımız Yusuf ÇENGEL ve Saadettin ENGİN Bey araretli bir konuşma yonu yine arıcılık tabi ki ne olabilirki.Soldan sağa ESAYBİR Başkanı Yusuf ÇENGEL, Ahmet ŞAFAK, Saadettin ENGİN, Arif UYSAL ve Murat AKINTrakya,Bilecik ve Eskişehirli üç arıcı koyu bir sohbette.


Eskişehirli arıcı Ahmet ŞAFAK Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU kitabını imzalarken.
Seminer sonunda Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU' na Sadettin ENGİN bey tarafından bir Osmanlı Tuğrası ve Bilecik İlini tanıtan kitap hediye edildi.

Saadettin Bey bu organizasyonu ekibi ile birlikte tertiplemiş. Çok güzel insanlardan oluşan bir ekibi var, ve çok güzel bir organizasyona imza attılar. Burada isimlerini yazamadığım arkadaşlara da teşekkürlerimi sunarım.

Toplu halde akşam yemeği.


Saatettin ENGİN bey ve ardaşları yaptıkları bu organizasyonda akşam yemeği ile işlemi tamamladılar.
Bu etkinliği arıcılar için düzenlenmesinde Başta Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU Hocamıza ve Saadettin ENGİN Bey ve ekibine, Bozüyük İlçe Tarım Müdürü ve çalışanlarına ve burada ismini yazamadığım bu etkinlikte emeği olan herkese şahsım ve arıcılar adına teşekkür ediyorum iyi ki varsınız, böyle etkinliklerin yapılıp, birinci ağızdan bilgilere ulaşmak çok güzel.

4 yorum:

HB dedi ki...

Biz arı taşıyoruz, ama siz...

Neyse siz bizim yerimizde olmak isterken bizde sizin yerinizde olmak isterdik.

taskın dedi ki...

arıcılığımızı gelenek arıcılığından çıkarıp
bilimsel arıcılığa getiren
ve arıcıların ufkunu açan
son jenerasyon
hocam muhsin doğaroğluna
selam olsun

mahmudiyearicilik dedi ki...

Sayın Halil BİLEN

Sizi Bilmiyorum ama ben olmak istediğim yerde idim.

HB dedi ki...

Hadi ya. Kötü hissettim şimdi.