26 Temmuz 2010 Pazartesi

KARA KOVAN-STRAFOR KUTULAR

Karakovanının dışından ve içinden görüntüler.


İçeriden çekilen görüntüler. Bakalım kışa yetişeceklermi. Besleme yapılmadan bu duruma geldi. Karakovanda köprü denilen bölüme kadar petek astılar. Bu günlerde nektar akımı güzel, biraz daha aşağıya kadar petekleri örebilirlerse, kışı geçirirler. Yoksa işleri zor görünüyor.

Aslında köprüden sonraki boşluğu doldurarak sıkıştırırsam işleri biraz kolaylaşır diye düşünüyorum. Kendi haline bıraktık kara kovan olmasının özelliği de burada ortaya çıkıyor zaten herhangi bir besleme yapmamak gerekiyor.


Bu resimler strafor kutulardan çekilmiş fotolar. Fotoğraf çekilirken makinanın ön kapak yarım açılmış, o yüzden kenarlarda siyahlıklar çıkmış. Makina zaten arızalındı kafasına göre çekiyor fotoları, çünkü ekran kırılmış durumda görmeden çekiyoruz fotoları. Miadını doldurdu en kısa zamanda yenilenecek inşallah.

Bu kutularda anaarıları kışlattım, geçen kış. Kayıpsız olarak bahara çıktı hepsi. Bu iki kutuyu bahara çıktıklarında mevcutları fazla değildi. o yüzden bu iki kutuyu aktarmamıştım. Mevcut çoğalınca da resimlerde görüldüğü gibi içeriden straforu genişletmeye kalkmışlar. Dışarıdan görülen delikler, aslında arılı iken hiç belli değildi. Kutuları aktarınca kenarında tutunca parmaklar içeriye girdi. hem straforu yemişler sanra da yukarıdaki foto da görüldüğü gibi petek örerek kapatmışlar. Hata benim tabi zamanında aktarma yapılmış olanlar da her hangi bir olumsuzluk yok. Bu sene de kullanılabilir. Yanlız bu iki kutu kullanılmaz durumda.

Daha sonra aynı çerçeve ölçülerinde ahşap kutulara aktarıldı. Kış geçip bahara çıkar çıkmaz, strafor kutular güçlenmesine müsade edilmeden hemen aktarma yapılması gerekiyor. Bunu da notlarımız arasına aldık. Yada ahşap kutularda kışlama yapılacak. Ahşap ve strafor kutulardaki ana arılar kayıpsız bahara çıkması, önümüzdeki yıllarda da anaarılar kışlatılarak erken ilkbaharda kullanılması, avantajını değerlendirmek istiyorum. Tabiiki fazla anaarılarımız elimizde kalırsa.

2 yorum:

muratakın dedi ki...

Sayın Bünyamin Bey:

Karakovan deyip bizi kandırmayın, biz renk körümüyüz.
Kovanın içi bembeyaz, olsa olsa beyaz kovandır.

taskın dedi ki...

arıların maşallahı var
arıcılıağ devam
başarılar