18 Haziran 2008 Çarşamba

ZİYARETÇİLERİMİZ

Evimin bahçesindeki güllerin güzelliğini görmek için İlçemizde Eczanesi olan Eczacı Ayşe Hanım ile ilçemizin köklü ailelerinden ve büyük çiftçilerimizden Namık ağabey ziyaretime geldiler. Bahçedeki gülleri görmek için geldiklerini söylediler bahçeyi gezerken bahçede bulunan kovanları görünce ilgilerini çekti demekki ağaç çiçek muhabbeti birden arı muhabetine döndü. İkiside çok yönlü ve doğa hayranı insanlar.


Kara kovanı ve diğer kovanlara polen taşıyan arıları büyük bir merak ile izlediklerini görünce ben de dilim döndüğünce kendilerini bilgilendirdim. Muhabbet uzayıp gidince da kendilerini arılığa davet ettim.
Arılıkta evime yakın olması sebebiyle hemen arılığa geçtik. Arılar ve kovanlar hakkında kendilerini bilgilendirdim. Hava rüzgarlı olduğundan kovanın açılamayacağını düşünürken misafirlerimizin de kovanı ve ana arıyı kovanın düzenini göstermek istiyordum. Hepimiz maskesiz olduğumuz için önce biraz çekindiler fakat sonra rahat olmalarını korkmalarını bende de maske olmadan açacağımı onlara anlatmam üzerine ana çiftleştirme kutusu olarak kullandığın ruşet kovanı açıp onlara da küçük bir arı ailesinin tanıtımını yapmak üzere ruşet kovanın yanına geldik. Ruşet kovan açılınca daha da merak sardılar.Açılan ruşet kovandan görerek merak ettiklerini sordular. Bende cevapladım, her ikisine de doğrusu cesaretlerinden dolayı kutluyorum. sanki 40 yıllık arıcı gibi ruşetin içini inceliyorlar.


Daha sonra daha güçlü bir ruşet açıldı misafirlerimiz de ısınmışlardı. İlk zamanki çekingenlik yoktu üzerlerinde bunu farkedebiliyordum. Sakin bir şekilde ikinci ruşet incelenmeye başladı.


küçük çerçevenin üzerindeki ana arıyı görmeye çalıştılar bende çerçeveyi al eline öyle görebilirsin deyince Eczacı Ayşe hanım çerçeveye eline alarak incelemeye başladı.


Bu çerçeveye çok ince bir kılavuz petek takılmıştı kendileri aşağıya doğru örmeye başlamışlar ve bir bölümüne polen koymuşlar.Kılavuz petek takılmış çerçeveyi üst taraftan kabartmaya başlamışlar. Kemer yapmak için bal koymuşlar. Ayşe hanım ve Namık ağabey çerçeve ile poz vermeyi de ihmal etmediler.Ayşe hanım Eczacılık, At yetiştiriciliğinden sonra arıcılığa da merak sararsa şaşırmam çok yönlü bir insan Eczane sahibi aynı zaman da at çiftliğinde yarış atları yetiştiriyor. Kendisiyle bir gün at çiftliğinde ziyaret etmek istediğimi söyledim. Yarış atlarının ve taylarının resimlerini almak istediğimi söyledim. İnşallah çiftlik gezintimizi de sizlerle paylaşacağım.

3 yorum:

taskın dedi ki...

GÖRÜNTÜLER ÇOK GÜZEL
BAŞARILAR

HB dedi ki...

Çerçeve tutuşuna bakılırsa, at yetiştiriciliğine devam etmesi konsey tarafından uygun görülmüştür.
Tebrikler misyona devam. Ne kadar çok kişiye bulaştırırsak arıcılığı o kadar iyi iş yapmış oluyoruz.
Abi at çiftliği ziyaretine giderken 1 kovan atıver oraya...

muratakın dedi ki...

Bünyamin Bey:
Bulmuşsunuz geniş yeri kovanları yaymışsınız.
Sizin yerinize olsam kovan sayısını beşe, ona katlarım, size biraz daha gaz vereyim.

Ayşe Hanımın çerçeve tutuşu neyse Namık Beyin canı daha tatlıymış.