1 Temmuz 2008 Salı

SENENİN İLK ÜRÜNÜ


Yukarıdaki resimler arılığın uzaktan görünüşü. Çevre kurumaya başladı anladığım kadarı ile çevrede nektar azalınca arılar hırçınlaşmaya başladı. Yer değiştirmem gerekiyor. Yine taşınma yeni yerlere doğru.

Kovanlar kontrol edilerek taşınmak için hazırlıyorum. Bu arada ağırlığı hafifletmek için tamamen sırlanmış olan çerçeveleri alıyorum. Resimde arka tarafta görülen el arabasının üzerinde kovandan aldığım çerçeveleri koyduğum 20 çerçeve alabilen büyük bir ballık var alınan çerçeveleri ona dolduruyorum el arabası ile arılardan uzaklaştırıyorum.

Sırlanmış çerçeveleri aldıktan sonra yerlerine kılavuz petek veriyorum bunu ballık boş kalmasın diye yapıyorum. Çerçeveler süzüldükten sonra büyük ihtimalle bir gün sonra tekrar kendi kovanlarına vereceğim.


Sırlanmış güzel çerçevelerden görüntü.


Çerçeveleri eve getirerek evde bana yardımcı olan Berdan ile birlikte sırlarını açarak makineden geçirdik.


Yardımcım Berdan bu işi öğreniyor. Daha ne olsun tatbiki eğitim. İşi kapıyor işte.

Bal süzme makinesinden tenekelere balın alınışı. Allah bereket versin olana şükürler olsun.


Dolan tenekenin ağırlığı Berdan kardeşimizi şaşırttı. Şükürler olsun.


Sığır kuyruğu denilen bitki çiçeklenmiş arılan sabah erken saatlerde bu bitkiden bol miktarda polen alıyorlar.Bu da başka güzellik arıların yanından dönerken annesini emen bir tay hemen makinaya sarıldım

Beni farkedince anne rahatsız oldu ki hemen hareketlendi ve yavrusunu emzirmekten vaz geçip koşmaya başladı yavrusuda arkasından.

6 yorum:

Gürbüzarıcılık dedi ki...

Selamlar
Bereketli olsun Bünyamin abi.
Hadi hayorlısı. Sıra Halil'de ve sonra bize geliyor.
İnşallah emeklerimizin karşılığını alırız.

yalovalı arıcı dedi ki...

tüm senenin uğraşları sonucunda alınan bu güzel ürünü görünce o tüm senenin yorgunluğu bir anda bitiyor

Allah hayırlı müşteriler versin.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Bünyamin abi,Allah bereketini artırsın;bu işin en zevkli kısmınıda başarmışsınız tek başınıza.Yalnız takılmadan edemeyecem o işleri yaparken terini silecek kimse yokmuydu abi o ne kadar terlemişsin öyle.kalın sağlıcakla, görüşmek üzere..

arıbeyi dedi ki...

Bünyamin Bey
Sezonunuz bereketli geçsin diyelim öncelikle.Hoş görüntüler arıcılar için.Tamamen sırlanmış petekleri süzmeden değerlendirseniz daha iyi olmaz mı. Bence yazık oluyor onlara.Birde sır almada ''sır rulosu''kullansanız daha az yorulursunuz.Kolay gelsin.
SAYGILARIMLA.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

yıl boyunca çalışmanın başarısı insanın elleri arasında olunca mutlulukta senin gözlerindeki ışıltı gibi oluyor arıların sağlıklı balların bereketli olsun
KOLAYGELSİN

İlhami Uyar dedi ki...

Bünyamin bey allah bereketinizi arttırsın,herşey gönlünüze göre olsun.