20 Ağustos 2008 Çarşamba

BALCILIK BİTTİ, HOBİMİZ ARICILIĞA DEVAM


İkinci defa bal sağımı için arılığımın bulunduğu yere hareket. Arılarımın bulunduğu yerin yolu çok kötü durumda olduğu için ancak arılarıma ulaşmak için ulaşım aracı olarak traktörü tercih ettim. Çok zaman almasına rağmen yapacak başka bir şey yok yol bozuk araba ile gitmek mümkün görünmüyor. Böyle bir yol tercih ettim.Kovanlardan bal alırken fotoğraf çekemedim.Çok çabuk ve hızlı hareket etmem gerekiyordu, bu yüzden fotoğraf çekmeye ayıracak zaman yoktu.

Peteklerden alınan sırlar la sır tenekesi doldu.Bu sene bereketli bir sene oldu beklentilerin üzerinde bir üretim oldu. Sezon başından bu yana olan uğraşlarımın karşılığını fazlası ile aldım Şükürler olsun.Bu arada anlatmadan gecemeyeceğim Ömer ağabeyim ile arı sohbetleri arasında bu sene çok bal olduğunu birinci sağımdan sonra ikinci sağımda da iyi bal olacağını söylediğim zaman bana hep şu cümleyi söylerdi"NE YAPACAĞIZ BU KADAR BALI" evet böyle derdi. Galiba haklı şükürler olsun yaradana, beklentilerimin üzerinde bir verim olunca ben de kendisine hak veriyorum.


Molalarda közde demlenmiş çay, kendi bostanımızdan topladığımız karpuz ve kavunlar yorgunluk atmamıza yardımcı oldu.


Bu kavun kendiliğinden tarlada yarılmış. Bizim bu yörede bu kavunlara Barebütün denir. İlk önce onlar olgunlaşır, tadı da normal kavundan farklıdır, sulu olmaz, ancak olgun bir muz gibidir. Yerken yanınızda su bulundurmakta da fayda var. Çok değişik bir lezzet. Ortasında çekirdeği yumruk gibi bütün halde çıkıyor.Hayırlı ile bu sene bal sezonunu çok verimli bir şekilde kapattık. Gelecek sene de inşallah tüm arıcılarımız için verimli olması dileği ile bu günden gelecek senenin hazırlıklarına başlanacak. Yapacak çook iş var.

5 yorum:

HB dedi ki...

Bal olsa bir dert, olmasa başka dert.

Arıcılar kadar bu konuda ikilem yaşayan var mıdır acaba...

Balın zararı mı olur...

Baharda vadide şerbet yapar veririz arılara...

Balın ayrıca bir faydası daha olabilir. Traktör ile gittiğiniz yere Jeep ile gitme imkanı verebilir arıcılara...

mahmudiyearicilik dedi ki...

Değerli kardeşim, Seneye vadide arılara bol bal vereceğiz gibi geliyor bana

mahmudiyearicilik dedi ki...

Değerli kardeşim, Seneye vadide arılara bol bal vereceğiz gibi geliyor bana

muratakın dedi ki...

her resim karesinde ne�eden y�z�n g�l�yor.

Adsız dedi ki...

slm, almanyadan ariyorum, aricilikta üretimi arttirip vede diger bal ürünlerini de piyasaya sürmeyi düsündünüzmü hic?
ilginizi cekerse memnuniyetle konusalim.
t.postaci