5 Nisan 2008 Cumartesi

Mihallıçık'ta ölen koloniler

Eskişehire yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan ve bizim vadiye en yakın ilçe Sarıcakaya ilçesi bu gün hava muhalefeti dolayısıyla kovan açamadım. Arılara besleme yaptıktan sonra fazla zaman kalınca Sarıcakaya'ya gittim. Küçük fakat çok şirin bir ilçe etrafı dağlarla kaplı yemyeşil bir ilçe.
Sarıcakaya aile çay bahçesine çay içmek için uğradım. Herkes selam alıyor sıcak insanlar hoşbeş ediliyor. Fotoğrafta yanımda görülen şahıs (ismini söylemedi) arıcı olduğumu anlayınca kardeşinin (İbrahim) arılarının öldüğünü söyledi nerede arıcılık yapıyor, kaç tane öldü diye sorduğumda Mihallıçık ilçesinin köyünde olduğunu 150 kolonisinden sadece 5 koloni kaldığını anlattı. Arıları İbrahim beyin kendisi ürettiğini anlattı. Yine arı sohbeti duyan yan masalardan sohbete katılanlar oldu.İbrahim beye buradan geçmiş olsun diyorum, yapacak bir şey yok yeniden arıları çoğaltmaya devam.
1 yorum:

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

sende yaşamışsın arıcılık samimiyetini kaynaşmasını arıcılarda arı gibi arı sohpeti oldumu herkez toplanıyor dert paylaşımı blgi aktarımı derken bir bakıyorsun akşam olmuş. bence yaşanılması gereken güzellik. BİLGİ PAYLAŞTIKCA BİLGİ FAYDALIDIR YOKSA KÜLFETTİR
ARILARIN SAĞLIKLI BALLARIN BOL OLSUN